Buďte vybaveni na silvestrovské oslavy

Ve všech dostupných médiích se nyní můžeme dočíst, že řádí nejrůznější respirační onemocnění, nemocnice začínají zakazovat návštěvy a začíná se častěji skloňovat slovo chřipka a další nemocí. Někdo si v tomto období pomáhá přívalem dostupných vitamínů v ovoci a tak dále. Ale lidé by také neměli zapomínat na sílu bylin, které využívali naši předci a kteří pomocí bylinek dokázali léčit všelijaké neduhy a nemoci.

sklenice

Pokud lék takového druhu nehledáte jenom pro sebe, ale například i pro vaše prarodiče, zejména dědečky, kteří mají velice oblíbené bylinné likéry a často u nich můžete vídat Jägermeistera, darujte jim pod stromeček ještě něco mnohem chutnějšího a hlavně vyrobeného v českém prostředí! Ochutnejte lihovinu, kterou je Poděbradská samička Lihovarek.cz. Jedná se o lahodný hořkosladký likér, který pochází až z devatenáctého století a jehož výroba nyní byla obnovena, aby si ho mohla vychutnat další generace nejenom návštěvníků lázní Poděbrady. Je jakýmsi dítětem knížete Filipa Arnošta Hohenlohe z Schillingsfürstu, který pobýval na poděbradském zámku a přivezl sem z Bavorska i recept na tento lahodný nápoj.

panak

Samotného jeho popíjení mu doporučil jeho doktor, a to nejlépe ráno nalačno. Název pochází z německého názvu a skládá se z bylinek jako je pelyněk, kmín, jalovec či zeměžluč. Zámecký personál se naštěstí o recept na tuto lihovinu podělil, a tak se na začátku dvacátého století mohla podávat v poděbradské kavárně jistého Josefa Váni. Na recept se opět přišlo před několika málo lety, a tak Samičku můžete zde opět ochutnat. A nebo ještě lépe – objednejte si jí až k vám domů nebo nějakému šťastlivci z vaší rodiny jí můžete dát pod stromeček a můžete tajně doufat, že bude rozdělána už po štědrovečerní hostině – na slehnutí. V jedné flašce můžete ucítit až čtyřicet dva bylinek.