Děti a jejich druhý měsíc

Ve druhém měsíci je miminko už o poznání vyspělejší, zajímá ho více jeho okolí. Jeho spánek se pohybuje okolo 16 hodin denně a není v pravidelných intervalech ani hodinách. Noční spánek je stále přerušovaný většinou kvůli krmení miminka zhruba každé tři hodiny. Nejlepší pro jeho spánek je vlastní postýlka a určitou dobu v pokoji rodičů, už i kvůli častému vstávání k miminku. Ležet by mělo výhradně na zádech na pevné a rovné podložce bez polštáře pod hlavičkou. Miminku se také mohou líbit a zároveň uklidňovat příjemné zvuky jako hudba, ukolébavky. Nejčastějším zvukem pro uklidnění bývají přirozené a kontinuální. Bývá to bílý šum, zvuk fénu či vysavače.

 

Druhý měsíc miminka

 

Co se týče smyslového vývoje ve druhém měsíci, začíná vidět věci či osoby na vzdálenost 60 centimetrů. Barvy, které se ještě stále učí rozeznávat, pro miminko nejsou nijak důležité, ale zaujmou ho zářivé barvy. Bude sledovat objekty pohybující se v blízkosti jeho obličeje. Otáčet hlavičku a vyhledávat zdroje zvuku. Rozpoznávat tváře, zapamatovávat si obličej maminky a tatínka, dvou jeho nejbližších lidí. Jeho chuť také pokročila, ale stále převládá sladká. Může se snažit vrkat a žvatlat. Bude využívat žvatlání jako prostředek k odpovědi na hlas druhých. Vnímá klidný hlas a cítí se v bezpečí, také ale dokáže rozeznat nepohodu. Usmívat se na známé tváře a oplatit úsměv druhým. Dokáže dávat najevo nudu či podrážděnost brekem. 

 

Miminko druhý měsíc

 

Motorické dovednosti už jsou na tom také o poznání lépe. Své tělo dokáže lépe a pevněji držet, hlavně zvedání hlavičky. V poloze na bříšku dokáže nadzvednout a o něco déle udržet hlavičku. Jeho nožičky létají vzduchem při poloze na zádech. Pokud chcete miminko na krátkou dobu posadit, aby se porozhlédlo po okolí, držet hlavu vzpřímeně. Komunikace miminka spočívá v napodobování výrazů rodičů. Pláč je ale stále hlavní komunikací.