Když máte doma malého vzteklouna…

Vztekání – období vzdoru. Ale skutečně to tak je? Ne každé dítě se ale vzteká a některé se vzteká neustále, vlastně máte pocit, že když se jeden den nevzteká, že se stal malý zázrak. Dítě se začíná vztekat od druhého roku života a končí zhruba kolem pátého roku svého života. Dítě si začne vlastně budovat osobitost. Uvědomuje si „jájství“ a své ego. Dítě se často vzteká protože: je třeba unavené, něco se mu nechce dělat, něco chce a nedostane to. Třeba chce nějakou hračku či sladkosti, vy mu to nekoupíte, a tak se dítě vzteká. Představte si, že se najednou vaše dítě začne vztekat.

smutné dítě

Lidé se začínají otáčet, ta pozornost je nepříjemná. A máte pocit, že cokoli uděláte, bude špatně – nebo dobře? A i kdybyste cokoli udělali, vždycky se najde někdo, kdo to nějakým způsobem bude kritizovat. Jsou v podstatě dva extrémy. První extrém je, že dítěti začnete vyhrožovat, že mu naplácáte, křičíte na něho, chytnete ho za ruku a vláčíte za sebou. Další extrém je, že dítěti tiše domlouváte, přemlouváte ho, snažíte se ho něčím uplatit ve stylu: „No tak dobře, já ti tu hračku koupím. Když se přestaneš vztekat, dostaneš bonbony.“ Když toto uděláte, tak si dítě uvědomí, že se bude zase vztekat a ty bonbony nebo hračku si prostě a jednoduše vyvzteká, což není zrovna moc dobré. Někdo má názor, že se dítěte prostě všímat nebude anebo že ho začne napodobovat, oboje také není dobrý nápad.

dítě

Musíte nejprve pochopit sami sebe, pochopit svého potomka. Proč se vzteká? Co se děje? Nesmíte řešit okolí, že na vás zírá. To, jak se dítě nyní chová, to je v podstatě tak zvané zrcadlení. Nic víc. Vztek je emoce stejně jako radost, smutek, skvělá nálada. Ne vždy jdou emoce rychle ovládnout a zvládnout, ale pracovat se s tím dá. Musíme si uvědomit, že se dítě nevzteká jen tak, protože sluníčko. Třeba je unavené a třeba. Jednejte s dítětem empaticky, že chápete, že je unavené, naštvané a empaticky mu vysvětlete, že sice ho chápete, ale že opravdu musíte jít, že to ještě musíte chvilku vydržet. Buďte prostě s ním, a ne proti němu. Jste na to dva.