Osvětlení v domácnosti

Nepodceňujte jej

Slunce nám svítí jenom určitou část dne, a ještě k tomu závisí na ročním období a počasí, takže během celého dne nemusí Slunce ani moc vysvitnout. Během denní doby může světlo stačit, ale večer či případně v noci budeme těžko fungovat po tmě. Dříve si lidé svítili petrolejkami, ovšem tato doba je samozřejmě dávno pryč, protože dnes zajišťuje osvětlení především elektřina. Běžné žárovky s vláknem už z domácností mizí, přičemž používáme technologie jako je LED.

úsporná žárovka

Ty produkují méně světla, což znamená nižší ztráty a vyšší účinnost. Ke stejnému osvětlení stačí tedy podstatně menší příkon, což je pro naši peněženku rozhodně plus a o to více v době, kdy účty za elektřinu dost stouply. Když budeme vybírat světlo, tak bychom měli hledět na to, do jakých prostor je určeno. Třeba do kuchyně se hodí mít hlavní světlo a potom další spojené s kuchyňskou linku. Právě této kombinace hlavního a dalších menších lze využít i v dalších místnostech.

Chytré osvětlení

Nemusíme se pouze dívat na obyčejné světla, protože můžeme zvolit chytré osvětlení, které nám toho poskytne více a může to znamenat i úsporu elektřiny. Jde to o to, že se dá pohodlně ovládat přes mobilní telefon, takže nemusíme vstávat ani z postele, přičemž někdy toho máme po celém dni dost, takže se opravdu hodí, když můžeme pokračovat v odpočinku bez namáhání.

chytrá žárovka

Mnohdy jsou chytrá světla v podobě LED technologie a umí měnit barvy. Můžeme si, proto navolit jakou barvu chceme či různé sekvence, kde se budou různě měnit, blikat a tak dále. Možností je opravdu hodně. Jsou i zařízení, které reagují na zvuk, což jej činí ještě mnohem zajímavější. V aplikaci můžeme i nastavit, že třeba v noci po určité doby neaktivity se má světlo zhasnout. Zajití to, že se nebude svítit někde, kde jsme zapomněli zhasnout, což stojí zbyteční peníze. Tak se dá nastavit, aby intenzita svícení byla během noci nižší, protože naše oči jsou po spánku zvyklé na tmu.