Nechme ptákům jejich peří a přikrývejme se něčím jiným

Před staletími, kdy se lidé potřebovali zachumlat pod přikrývku, využívali http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-krimi/504943/paradise-papers-danovych-raju-vyuzivali-apple-nike-ci-hamilton.html k tomu prachové peří. Peří se také v domácnostech dralo a byla to činnost, která byla ve střední Evropě známa, asi jako hrachová kaše. Žádné jiné možnosti, jež by nahrazovaly peří, neexistovaly, resp. lidé je neznali, a tak se přikrývkám v té době začalo říkat peřiny. V podstatě se tento ustálený název ujal a vžil natolik, že jej někteří lidé používají dodnes, i když jejich „peřina“ nemá s peřím nic společného.

růže a káva v posteli

S draním peří je však spojeno i ukončení životního cyklu domácího ptactva – drůbeže, a lidé senzitivní a citliví nemají pro tento hřích minulosti pochopení. Není divu, ptáci jsou živí tvorové a je to také jeden z důvodů, proč na základě etického kodexu vegetariáni a vegani nekonzumují jejich maso. Nechávají je prostě žít a nepotřebují vůči nim vyvíjet žádné násilí.

dívka v posteli

Jste-li také citlivě založení a vnímáte, že bychom ptákům měli ponechat peří, aby si žili po svém, máte k tomu jedinečnou příležitost i při nakupování souprav přikrývek a polštářů. Dnes se vyrábí ze syntetických materiálů, mezi nimiž vyniká právě vlákno, jehož struktura kopíruje vlastnosti ptačího peří – duté vlákno. Vzduchová dutina uvnitř tenkých vlákének má vynikající izolační schopnosti a poskytuje nám podobné pocity, jako bychom se přikrývali peřinou.

Dutá vlákna v létě chladí a v zimě hřejí, proto je také možné jednu přikrývku využívat celoročně. Tento materiál má však vůči peřím některé výhody navíc:

Je velmi tenký – abyste plně využili přednosti prachového peří, musí být peřina či polštář opravdu nadýchané, tedy poměrně objemné a těžké. Můžete si pak pod přikrývkou připadat, jako kdyby na vás někdo ležel. U dutých vláken to tak není, tam jsou přikrývky velmi tenké a lehoučké, že o nich na sobě skoro ani nevíte.

Dají se prát – pokud vložíte polštář s peřím nebo peřovou bundu do pračky, bude to katastrofa a můžete oba výrobky vyhodit. Přikrývku z dutého vlákna klidně můžete prát na vhodnou teplotu, kolikrát chcete, a nic se nestane.