Jaké jsou nejčastější nešvary čerstvých řidičů

Naprostá většina z nás si udělala řidičský průkaz ihned po dosažení dospělosti. Mnozí dokonce dostali zaplacenou autoškolu jako dárek za maturitu. Avšak to, že jme ji absolvovali, ještě neznamená, že se můžeme naprosto bez obav vydat na silnice. Je pravdou, že starší a zkušenější řidiči nováčky nemají příliš rádi. Na jednu stranu chápou, že se i oni potřebují „vyjezdit“, avšak na druhou zase mnohdy způsobují v dopravě poměrně velké problémy. A ty mohou často vést k dopravní nehodě. Asi nejvíce zde vadí nepředvídatelné chování. Obvyklým nešvarem čerstvých řidičů je prudké zabrzdění či změna směru na poslední chvíli. Často se totiž až do posledního okamžiku rozmýšlí, kudy pojedou, a nedají svůj úmysl ostatním včas najevo.

 

jízda po prázdné silnici

 

Dalším problémem je brzdění provozu. K tomu dochází nejčastěji na křižovatkách, kdy se čerstvý řidič bojí do ní vjet kvůli protijedoucímu vozidlu, i když vzdálenost mezi nimi je tak velká, že by bez problému zvládl projet. Pokud se navíc jedná o frekventovanou křižovatku, pak se za ním můžou snadno tvořit kolony.

 

Mnohem nebezpečnější jsou však ti, kteří své schopnosti přeceňují. Ačkoliv sotva vyšli autoškolu, jezdí velmi rychle a nepředvídatelně, a to nejen mimo obec, ale také ve městech. Jsou to většinou mladí lidé, kteří jsou si sami sebou příliš jisti. O tom, jak takové jízdy mohou skončit, asi není třeba hovořit.

 

řidičský průkaz v kapse

 

Dobrá, je pochopitelné, proč je na toto chování nahlíženo ostatními svrchu. Ale jak tedy těmto problémům předejít? Rozhodně by to nebylo snadné. V první řadě by bylo potřeba, aby žáci autoškol měli mnohem více hodin jízdy. Ty, které mají, stačí sice na to, aby se naučili základy, avšak rozhodně z nich neudělají dobré řidiče.

 

Dalším problémem je, že výuka jízd probíhá přímo v ulicích za plného provozu. Bylo by lepší, kdyby alespoň prvních několik z nich probíhalo na cvičišti, kde si bude moci žák cvičit například rozjíždění a zastavování, aniž by ohrožoval ostatní účastníky provozu. To by však znamenalo podstatné zvýšení cen autoškol, a to si zvláště dnes nemůže nikdo dovolit. Proto není pravděpodobné, že k tomu v nejbližší budoucnosti dojde.