Jakým problémům čelí řidiči autobusů

Snad každý z nás někdy cestoval klasickým autobusem. Většina z nás přitom řidiče prakticky nevnímala. Koupili jsme si u něj lístek a pak jsme jej kompletně pustili z hlavy. A to je škoda. Jen málokoho totiž napadne, že řídit autobus není ani zdaleka tak jednoduchá práce, jak by se mohlo zdát.

 

V první řadě, pokud chce být jako řidič autobusu vůbec přijat, musí mít nejen patřičné řidičské oprávnění (a to na osobní auta zde skutečně nestačí), ale také minimálně dvouletou praxi v řízení velkých vozidel. Těmi mohou být například nejrůznější dodávky či náklaďáky. Toto opatření je zde z toho důvodu, aby měl řidič alespoň nějakou zkušenost s řízením velkých automobilů. Zde totiž bude odpovídat za životy a zdraví svých pasažérů, takže by rozhodně nebylo ideální, kdyby se jednalo o začátečníka čerstvě vyšlého z autoškoly.

 

vnitřek autobusu

 

Ovšem ani poté, co jsou přijati, nemají na růžích ustláno. Předně musí dodržovat jízdní řád, a to bez ohledu na to, jaké jsou venku podmínky či dopravní situace. Cestující ani šéfy totiž nezajímá, že stál půl hodiny v koloně, neboť před ním byla dopravní nehoda. Pak jsou zde také ostatní řidiči, zvláště osobních automobilů, kteří mnohdy nevědí, jak je to s předností autobusu vyjíždějícího ze zastávky. To také může způsobovat problémy, neboť řidič mnohdy musí rychle dupnout na brzdu, což není příjemné ani pro něj, ani pro cestující.

 

 

autobus vyjíždějící ze zastávky

 

Ti jsou mnohdy kapitolou sami o sobě. Zdaleka ne všichni jsou totiž slušní lidé, kteří se chtějí pouze dostat z místa A na místo B. Jistě, těchto je většina, avšak najdou se i takoví, kteří k nim skutečně nepatří. Mnohdy jsou například opilí či pod vlivem drog, případně nemají respekt k cizímu majetku.

 

Mnozí také nerespektují pravidla, která si řidič stanoví. Mnoho z nich například z pochopitelných důvodů nechce, aby jim cestující ve voze jedli či pili. To však dodržuje jen málokdo, a tak musí po směně trávit dlouhou dobu uklízením. Rozhodně se tedy nejedná o tak jednoduchou práci, jak si mnozí představují. I zde je velké množství stresu, se kterým je třeba se vypořádat. V žádném případě to tedy není pro každého.