Mohou roboti nahradit vodící psy?

Jednou ze stálic je pro slepého člověka kromě bílé hole také vodící pes. Ten svého majitele dovede tam, kam potřebuje, a také mu pomáhá v jiných věcech. Například mu může podávat drobné předměty jako ovládač, lahev s vodou a mnohé další.

 

Samozřejmě, existují zde omezení. Pes například potřebuje napřed znát danou trasu a vědět, kam svého páníčka zavést. Pokud například řekne „nákup“, neměl by jej odvádět k doktorovi. A to ani není řeč o tom, že musí vědět, jak přecházet silnici, vyhýbat se překážkám a mnoho dalších věcí. I to je důvod, proč jeho výcvik trvá i několik let.

 

vodící pes v tréninku

 

Proto se objevují názory, zda by nebylo lepší vymyslet nějaký spolehlivý robotizovaný systém, který by v tomto ohledu naše chlupaté přátele nahradil. A zdálo by se, že něco takového bude relativně jednoduché, zvláště když máme GPS navigace.

 

Ukazuje se však, že tak jednoduché to není. V první řadě pes vás dokáže dovést naprosto přesně na dané místo. Navigace má toleranci několik metrů, což může být pro slepého člověka velmi nebezpečné.

 

Navíc je zde fakt, že pes dokáže reagovat i na nepředvídatelné situace. Pokud se například někde vytvoří dav lidí, dokáže zastavit. V případě, že někde probíhá konstrukce, umí přejít na druhou stranu ulice. To je něco, co zatím žádný stroj nedokáže.

 

i německý ovčák může být vodícím psem

 

Zapomínat nesmíme ani na psychologický efekt, který zvíře na svého majitele má. Koneckonců terapie pomocí zvířat je velmi známá. Pomáhá tak lépe zvládat stres a představuje někoho, komu absolutně nezáleží na tom, že daný člověk nevidí. A to je skutečně silná psychická podpora.

 

Jistě, zdaleka ne každý nevidomý je i dobrým majitelem psa. Nelze zastírat, že někteří se k nim chovají skutečně spíše jako ke strojům. Těch je však menšina. Naprostá většina nejen využívá jejich pomoci, ale také se těší ze společnosti, kterou jim poskytují. A to žádný přístroj nenahradí.