Co revizní elektrikáři nevidí rádi

Cena revize elektroinstalace se vám možná zdá přiměřená, ale některým lidem může tato činnost připadat zbytečná. Zvláště pak některým kutilům, kteří se domnívají, že si poradí i bez kvalifikovaného elektrikáře. Pravdou je, že jsou kutilové, co skutečně tuto problematiku ovládají, ale pak se najdou i tací, co se dopouští řady chyb.

nářadí elektrikáře

Svépomocné zásuvkové okruhy – také se vám zdá, že byste měli rádi v místnosti zásuvky rozmístěné ve větším počtu? Třeba na každém metru užitné plochy? Může se to zdát praktické a lze tím nahradit prodlužovací šňůry, ovšem nesmíte to se zásuvkami přehnat a zejména je rozmístit tam, kde nemají co dělat. Typickým příkladem jsou koupelny y kuchyně, kde to svádí usnadnit si práci na pracovní desce nebo v koupelně mít zásuvku na dosah třeba z vany. Ovšem uvědomte si, že voda je vodivé prostředí a ve spojení s elektrickým proudem je to perfektní zabiják. Spolehlivě usmrtí snad každého, přitom stačí docela málo – například se zásuvkou v kuchyni hned vedle dřezu to může být vaše poslední hodinka.

fén na vlasy

Velmi nebezpečné jsou zásuvky v koupelně v blízkosti umyvadla, vany a sprchového koutu, kde se holíte elektrickým strojkem nebo používáte kulmu na vlasy či fén. Tomuto postupu se raději vyhněte a už vůbec nepoužívejte elektrické přístroje z vany napuštěné vodou. Zachránit vás sice může proudový chránič, který zařízení vypne a do vody pronikne pouze malá proudová hodnota do 30 mA, ale raději na to nespoléhejte. Je znám případ ženy, která měla v zásuvce zapojený fén. Ten byl sice vypnutý, ale zavadila o něj kočka a shodila jej do vany, což ženě způsobilo smrtelná zranění.

Máte-li nějaké pochybnosti či dotazy na tuto problematiku, kontaktujte svého elektrikáře, aby vám vysvětlil, jaká nebezpečí v domácnosti lidem obecně hrozí v souvislosti s elektrickou energií.